شنیده ها

اخبار ایران و جهان

شنیده ها

اخبار ایران و جهان


طبقه بندی موضوعی

شنیده ها: تاکنون مقامات آمریکایی توضیح دقیقی درباره علت مرخصی آقای مالی ارائه نداده‌اند. با این وجود، یک مقام آمریکایی که خواسته است نامش فاش نشود، به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت که مجوز امنیتی رابرت مالی بدلیل «سوء استفاده احتمالی از اطلاعات طبقه‌بندی شده به حالت تعلیق درآمده است.»

شبکه خبری سی ان ان به انتشار جزئیاتی در مورد تعلیق مجوز نماینده آمریکا در امور ایران از سوی دولت این کشور پرداخت.
سی ان ان اعلام کرد که منابع متعدد به این رسانه گفته‌اند رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، بدون دستمزد به مرخصی سپرده شده است، این امر پس از تعلیق مجوز امنیتی وی در اوایل سال جاری انجام شده است.
یک مقام آمریکایی به سی ان ان گفت که مجوز مالی مالی در بحبوحه تحقیقات امنیتی دیپلماتیک وزارت امور خارجه در مورد سوء استفاده احتمالی از اطلاعات طبقه بندی شده به حالت تعلیق درآمده است.

یک منبع آگاه دیگر نیز گفت که او بعد از ظهر پنجشنبه به مرخصی بدون حقوق رفته است.
مالی در این ارتباط به سی ان ان گفت: به من اطلاع داده شده است که مجوز امنیتی من در دست بررسی است. اطلاعات بیشتری در اختیار من قرار نگرفته است، اما انتظار دارم تحقیقات به نحو مطلوب و به زودی حل شود. در همین حال، من در مرخصی هستم.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، نیز گفت: برای مدتی پس از تحقیقات وزارت امور خارجه، مالی در کار باقی ماند، اما اجازه دسترسی به اطلاعات طبقه بندی شده را نداشت.
بر اساس این گزارش ایران آمریکا مت میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بعدازظهر پنجشنبه به سی‌ان‌ان تایید کرد که مالی در مرخصی است، اگرچه اوایل همان روز گفت که مالی همچنان فرستاده ویژه برای ایران است.

در حال حاضر راب مالی در مرخصی است و آبرام پیلی به طور موقت نماینده ویژه برای ایران و رهبری کار وزارت خارجه در این زمینه را بر عهده دارد. پیش از این، مالی نقشی کلیدی در تلاش‌های آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای ایران ایفا کرده بود؛ یکی از چالش‌برانگیزترین چالش‌های سیاست خارجی دولت بایدن پس از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق برای کناره‌گیری از توافقی که مالی نقش مهمی در مذاکره بر اساس آن داشت. او همچنین در تلاش برای آزادی آمریکایی‌هایی بازداشت شده در ایران نیز نقش مهمی ایفا کرده بود.

دو منبع دیگر به سی ان ان گفتند: در اوایل سال جاری، وزارت امور خارجه تحقیقات خود را در مورد مدیریت مالی از اطلاعات محرمانه تشدید کرد، که منجر به تعلیق مجوز وی در دو ماه گذشته شد. مشخص نیست چه چیزی کشف شده است که به طور خاص منجر به تعلیق مالی شده است. این منابع هیچ نشانه‌ای از وجود تحقیقات مرتبط با این موضوع نداشتند.
اقدام برای تعلیق مجوز امنیتی مالی به طور گسترده در داخل وزارت خارجه یا در سراسر دولت بایدن اعلام نشد، زیرا وزارتخانه او را در سمت خود نگه داشت و هیچ اعلامیه رسمی در مورد جایگزینی او انجام نداد.

دو مقام وزارت امور خارجه و شخص سومی که در جریان این موضوع قرار گرفت به سی ان ان گفتند که به برخی از مقامات وزارت امور خارجه گفته شد که مالی در حال انتقال مسائل شخصی است، به همین دلیل او در جایگاه دوم در موضوع ایران قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش در ماه‌های اخیر به نظر می‌رسد مالی نقش برجسته‌ای را در تلاش برای آزادی آمریکایی‌هایی که در ایران بازداشت شده‌اند، حفظ کرده است. دو منبع به سی ان ان گفتند که او به طور منظم با خانواده‌های بازداشت شدگان در تماس بوده و در هفته گذشته با آن‌ها صحبت کرده است.

بر اساس ادعای سی ان ان، مالی همچنین در اوایل سال جاری با سفیر ایران در سازمان ملل متحد تعامل داشت، اما مشخص نیست که آیا این تعاملات قبل از تعلیق مجوز وی بوده است یا پس از آن.
رابرت مالی حدود یک هفته پس از روی کار آمدن جو بایدن در سال ۲۰۲۱ به عنوان نماینده ویژه ایران منصوب شد و از ابتدای دولت بایدن در تلاش برای احیای توافق هسته‌ای ایران بود. اما تلاش‌های شدید - که شامل رفت و آمد مالی به خاورمیانه و عمدتاً کار کردن از طریق متحدان ایالات متحده برای برقراری ارتباط با ایران بود - هیچ پیشرفتی ایجاد نکرد.
در پایان سال ۲۰۲۲، مقامات وزارت امور خارجه می‌گفتند که تلاش‌ها برای احیای این توافق در کانون توجه وزارتخانه نبوده است.

مالی در دوران دولت‌های کلینتون و اوباما روی موضوع ایران کار می‌کرد. در دوران اوباما او بخشی از تیم مذاکره کننده دیپلماتیک بود که به تدوین توافق هسته‌ای ایران کمک کرد. مالی همچنین با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا برای چندین دهه دوست بوده است که به دوران نوجوانی همکلاسی آن‌ها در پاریس برمی گردد.

«سوء استفاده احتمالی از اطلاعات طبقه‌بندی شده»

رابرت مالی، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور ایران به رسانه‌ها گفت که تحقیقات درباره مجوز امنیتی‌اش در حال انجام است و به همین دلیل در مرخصی اجباری به سر می‌برد.

او در مصاحبه با خبرنگاران از ارائه جزئیات ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت انتظار دارد تحقیقات به نحو مطلوبی پیش برود و موضوع به زودی حل شود.
متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد رابرت مالی «در مرخصی» است و آبرام پیلی به طور موقت وظایف او را بر عهده دارد.

تاکنون مقامات آمریکایی توضیح دقیقی درباره علت مرخصی آقای مالی ارائه نداده‌اند. با این وجود، یک مقام آمریکایی که خواسته است نامش فاش نشود، به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت که مجوز امنیتی رابرت مالی بدلیل «سوء استفاده احتمالی از اطلاعات طبقه‌بندی شده به حالت تعلیق درآمده است.»
وی افزود که آقای مالی برای مدتی پس از آغاز تحقیقات وزارت امور خارجه آمریکا در کار باقی ماند، اما اجازه دسترسی به اطلاعات طبقه‌بندی شده را نداشته است.

منبع: اقتصاد 24