شنیده ها

اخبار ایران و جهان

شنیده ها

اخبار ایران و جهان


طبقه بندی موضوعی

بیکاری پزشکان ایرانی روی دور تند

چهارشنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۱، ۰۹:۳۱ ب.ظ

محمدرضا محبوب فر: رئیس سازمان نظام پزشکی اخیرا در جلسه بررسی افزایش ظرفیت آموزش پزشکی گفته که در کشور ۱۵ هزار پزشک وجود دارد که طبابت نمی ‌کنند و در عین حال ۲۰ هزار پزشک عمومی هم در نظام ارجاع به خدمت رسانی مشغول نیستند.

رقم 20 هزار پزشک بیکار در ایران در حالی اعلام شده است که بیکاری به قدری در کشور گسترده شده و به فارغ التحصیلان رده بالای دانشگاهی رسیده است که آمارهای کنونی به نظر واقعی نمی رسند و به طور مثال در مورد پزشکان عمومی و متخصص، رقم بالاتری مطرح است و عنوان می شود دست کم 40 تا 60 هزار پزشک بیکار در کشور وجود دارد.

کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بارها بر تعداد واقعی پزشکان بیکار اشاره داشته و تنها راه حل این مسئله هم بعد از ۲ دهه کش و قوسی که طرح افزایش ظرفیت پزشکی از سوی شورایعالی انقلاب فرهنگی داشته است، عملیاتی کردن افزایش پذیرش دانشجویان پزشکی به منظور جبران کمبود‌ تعداد پزشکان عمومی و متخصص در سطح کشور عنوان می شود. آنچه مسلم است؛ مشکل تنها عدم توزیع مناسب پزشکان در کشور نیست که عده ای مطرح می کنند افزایش ظرفیت پزشکی می تواند بیکاری پزشکان را مرتفع کند و از این طریق می توان عدالت در حوزه سلامت را اجرا کرد، بلکه آمارها نشان می دهد از حدود 200 هزار نفر پزشک اعم از عمومی، متخصص و فوق تخصص، داروساز، دندانپزشک و... در کشور، تعداد 7 تا 10 هزار نفر به شغل های دیگری روی آورده و یا همزمان در شغل دیگری هم مشغول به کار هستند. پزشکان از وضعیت درآمد خود راضی نیستند و طبق آمارها تنها در دو سال اخیر لااقل یک چهارم پزشکان ایرانی به اروپا و آمریکا مهاجرت کرده اند. بیکاری در میان فارغ‌ التحصیلان دانشگاه ها که بخشی از آنان نیز در رده های بالای مدارج و مدارک دانشگاهی مثل پزشکان عمومی و پزشکان متخصص هستند بیداد می ‌کند و رقم بیکاری این دسته از افراد حدود سه برابر میانگین بیکاری در سایر رشته های دانشگاهی است.

نظام بهداشت و درمان کشوری مثل ایران با شاخص ‌های بین ‌المللی فاصله ای بسیار دارد و توجهات صرفا روی رفع کمبود پزشک معطوف شده است و به امکانات و تسهیلات و جذابیت های حرفه پزشکی که می تواند منجر به ماندگاری و جذب نیروهای آموزش دیده پزشکی در کشور شود بی توجهی می شود. این روزها به کادر درمان کشور آنقدر کم لطفی می شود که مقامات سلامت کشور وقتی که بحرانی مانند کرونا را به پاس تلاش های پزشکان پشت سر می گذارند اقدام به تعدیل نیروهای پرتوان و مؤثر مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان ها می کنند و سپس پس از اینکه سیل انتقادها به سمت آنان سرازیر می شود با وعده های صوری و توخالی و بی پشتوانه دم از جذب نیروهای پزشکی و به کار گیری آنان از طریق آزمون استخدامی را می دهند! تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی، استخدام نیروی انسانی، پرداخت معوقات نظام سلامت از مطالبات جدی کادر بهداشت و درمان بوده است که تاکنون به آن ها جامه عمل پوشانده نشده است. هیچ یک از سازمان های مسئول مثل وزارت بهداشت و درمان به درستی به وظایف خود عمل نمی کنند و سازمان برنامه و بودجه هم که باید عنایت بسیار جدی به نظام بهداشت و درمان و وزارتخانه های تخصصی آن داشته باشند معوقات پزشکان و مسائل صنفی آنان را  کمتر پیگیری کرده است و اهتمام لازم در این زمینه را نداشته است. لازم به یادآوری است که اگر دستگاه های ذی ربط همچنان نسبت به بررسی همه ‌جانبه ابعاد موضوع بیکاری گسترده پزشکان ایرانی عنایت نداشته باشند، مصالح عامه مردم در موضوع سلامت در خطر فوریتی قرار می گیرد و بایستی شاهد موج جدیدی از مهاجرت نخبگان به خصوص پزشکان کشور بود. ضمن اینکه افزایش ظرفیت پزشکی در کشور گره گشای وضعیت موجود بیکاری پزشکان در کشور نیست و به نظر می رسد با ورود نیروهای سهمیه ای در این رشته، شاهد افت کیفیت نیرو‌های متخصص در حوزه سلامت کشور باشیم.