شنیده ها

اخبار ایران و جهان

شنیده ها

اخبار ایران و جهان


طبقه بندی موضوعی

شنیده ها: مهدی باقری، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس که در تدوین لایحه حجاب و عفاف نقش موثری داشته، درباره حادثه درمانگاه قم می‌گوید: اگر احراز شود که آن شخص روحانی، فیلم یا عکسی گرفته و سپس مشخص شود که وی ضابط بوده و مجوز قانونی داشته، کارش هیچ اشکالی ندارد.

عکس‌برداری بدون اجازه یک فرد روحانی از مادری در درمانگاه قم و مشاجره مادر و روحانی بر سر پاک‌کردن تصاویر، به یک موضوع خبرساز تبدیل شده است. عامل انتشار تصاویر دوربین‌های مدار بسته در دست بررسی پلیس فتاست و نهاد‌های حاکمیتی استان قم به رسانه‌ها پاسخگو نیستند.

مهدی باقری، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس و یکی از چهره‌های تاثیرگذار در تهیه لایحه عفاف و حجاب به رویداد۲۴ می‌گوید: اقدام فرد روحانی در «سندنگاری» از مادر قمی، در صورتی که او ضابط قضایی بوده بوده و اختیار قانونی داشته، تخلف نبوده و حتی اگر در تذکرش خطا کرده بود، مادر قمی حق نداشت خطا کند.

باقری درباره جزییات حادثه می‌گوید: «هنوز فیلمبرداری آن شخص روحانی از خانمی که بی‌حجاب بود، احراز نشده است.» او با رضایت اضافه می‌کند «لایحه‌ای به نام عفاف و حجاب تهیه شد و الحمدلله این نوید داده می‌شود که موثر، مفید، نتیجه‌بخش، بازدارنده و توام با رضایت توده‌های مردم باشد.»

حادثه درمانگاه قم نتیجه شیطنت افرادی است که با قانونی شدن لایحه حجاب و عفاف مخالفند

او معتقد است حادثه درمانگاه قم نتیجه «شیطنت کردن» عده‌ای است که می‌خواهند جلوه بدی از لایحه عفاف و حجاب، که در آستانه قانون شدن است، نشان بدهند.

این عضو کمیسیون قضایی مجلس می‌گوید هدف آنها ایجاد هراس در جامعه است و می‌خواهند رفتار‌های تند را به نمایش بگذارند، در حالی که باید بگویم واقعاً چنین چیز‌هایی نیست.

باقری می‌گوید: لایحه عفاف و حجاب با تغییراتی که ما در آن ایجاد کردیم، «خیلی لطیف» تدوین شده است.

به گفته این عضو کمیسیون قضایی، در خیلی از موضوعات فرهنگی و اجتماعی در لایحه عفاف و حجاب، ظرایف و لطایف خاصی در نظر گرفته شده و ملاحظات لازم در آن‌ها دیده شده است. از آن‌جایی که هر طرح و لایحه‌ای نباید مغایر با شرع، قانون و سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب باشد، شاید هر لایحه‌ای از جمله لایحه حجاب و عفاف چندین بار در مسیر رفت و برگشت مجلس و شورای نگهبان قرار بگیرد.

او گفته: ما آخرین ایرادات شورای نگهبان را اصلاح و لایحه را به شورا ارجاع کردیم و اگر در آن‌جا مورد تایید قرار بگیرد، باید منتظر قانونی شدن این لایحه باشیم.

باقری معتقد است رخ دادن حوادثی نظیر درمانگاه قم، در روز‌هایی که لایحه حجاب و عفاف در مسیر قانونی شدن است، سوال برانگیز است. او می‌گوید: «قطعاً پرداختن به موضوع درمانگاه قم، شیطنت است.»

به گفته این نماینده مجلس، افرادی که مخالف لایحه عفاف و حجاب هستند و می‌دانند این لایحه نتیجه‌بخش است و مشکل اجتماعی هم ایجاد نخواهد کرد، در بین جمعیت ۹۰ میلیونی ایران، چنین موضوعی را بزرگنمایی می‌کنند.


بیشتر بخوانید: ماجرای مشاجره مادر قمی و روحانی عکاس چه بود؟ | روحانی می‌خواست با سند به وضعیت حضور زنان در درمانگاه اعتراض کند


خبرنگار نباید در مورد ماجرای درمانگاه قم اظهارنظر کند

عضو کمیسیون قضایی مجلس به خبرنگار پارلمانی رویداد۲۴ گفته «نه من و نه شما به عنوان خبرنگار نباید در خصوص ماجرای درمانگاه قم اظهارنظر کنیم، چون صلاحیت نداریم و این کار دستگاه قضایی است». 

او در پاسخ به این سوال که آیا تعدد این گونه حوادث را نباید به عنوان نقص لایحه حجاب و عفاف مورد توجه قرار داد؟ می‌گوید: مثلاً ۲۰ یا ۳۰ مورد از این دست را نباید «زیاد» تلقی کرد. قانون برای جمعیت ۹۰ میلیونی ایران نوشته شده است. ما هر قانونی را وضع کنیم، حتماً در اجرای آن می‌توان خطا و تخلفی را پیدا کرد. در قانون عفاف و حجاب هم برای اینکه از رفتار‌های سلیقه‌ای و خودسرانه جلوگیری کنیم، چندین ماده را اضافه کردیم. ما اجازه ندادیم افرادی، به بهانه اینکه می‌خواهند امر به معروف و نهی از منکر کنند، دست به تخلف بزنند.

لایحه حجاب و عفاف برای امر به معروف، ضابط قضایی تعیین کرده

باقری با بیان اینکه در خصوص موضوع امر به حجاب، «ضابط قضایی» پیش‌بینی شده، گفته: همه مردم می‌توانند امر به معروف و نهی از منکر کنند، اما همه آن‌ها ضابط نیستند و ضابط، تعریف قانونی و حیطه وظایف مشخص خود را دارد.


بیشتر بخوانید:

نگاهی به لایحه حجاب و عفاف: چقدر دست شما برای فیلم گرفتن از زنان باز است؟

جریمه‌‌های لایحه حجاب و عفاف چقدر برای دولت درآمد دارد؟ +جدول


او تاکید کرده: حتی مردم، به عنوان کسانی که می‌توانند امر به معروف و نهی از منکر کنند، نمی‌توانند همیشه روی به تذکر بیاورند. این موضوع تنها بحث قانونی نیست، بلکه جزو احکام شرعی است که می‌گوید در جایی که مفسده‌ای بر کار شما مترتب می‌شود، نه تنها نهی از منکر شما وجوبی ندارد، بلکه گاهی این نهی از منکر، خودش حرمت دارد. امر به معروف و نهی از منکر، در بعضی از لایه‌ها، عمومی است و در بعضی از لایه‌ها، کار تخصصی است.

باقری گفته در لایحه حجاب و عفاف، ضابط در نظر گرفته شده که این‌ها آموزش‌های خاصی دیده‌اند و می‌دانند که کجا، چه باید کنند. ما از مردم عادی انتظار نداریم که در این حیطه، نسبت به همه چیز ورود پیدا کنند.

اگر مشخص شود روحانی عکاس مجوز قانونی داشته، کارش هیچ اشکالی ندارد

عضو کمیسیون قضایی مجلس تاکید کرده اگر احراز شود که آن شخص روحانی، فیلم یا عکسی گرفته و سپس مشخص شود که وی ضابط بوده و مجوز قانونی داشته، کارش هیچ اشکالی ندارد.

او در پاسخ به این سوال که چطور قبل از قانونی شدن لایحه حجاب و عفاف، اقدام روحانی تخلف محسوب نمی‌شود؟ گفته: با اینکه هنوز لایحه عفاف و حجاب به قانون تبدیل نشده، اما قوانینی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر داریم که پشتیبانی می‌کند و افرادی وجود دارند که ضابط قضایی هستند یا لایه‌هایی از اختیارات قانونی را دارند که می‌توانند در مواردی سندنگاری کنند.

باقری گفته: حتی اگر فردی که تذکر می‌دهد، تذکرش به خطا باشد، قرار نیست طرف مقابل هم خطا کند. از این‌رو ما هر دو طرف را دیده و محدود کردیم.