شنیده ها

اخبار ایران و جهان

شنیده ها

اخبار ایران و جهان


طبقه بندی موضوعی

شنیده ها: مرتضی محمودوند عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به هک کردن سیستم سوخت کشور توسط اسرائیل می‌گوید: تنها راه مبارزه در کنار به کارگیری افراد متخصص و متعد، ایجاد موازنه وحشت، یعنی همان کاری که آن‌ها انجام می‌دهند.

هک‌شدن دوباره سیستم پمپ بنزین‌ها آن هم در فاصله دو سال در دولت سیزدهم، موضوع بحث‌برانگیز این روز‌ها است. در حالی که یک ماه پیش، یکی از مسئولان در برنامه تلویزیونی گفته بود دیگر پمپ‌بنزین‌ها دچار هک نخواهد شد، گروه هکری «گنجشک درنده» مسئولیت این اختلال را پذیرفت.

در همین رابطه، مرتضی محمودوند، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با رویداد۲۴ گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌توانید مهم‌ترین بخش‌های این مصاحبه را بخوانید:

*‌ چند وقت پیش، یکی از مسئولان اجرایی کشور در تلویزیون گفته بود امکان ندارد سیستم پمپ بنزین ما هک شود. همین که گفته می‌شود امکان ندارد، خودش ضعف اصلی موضوع است. ما چیزی به نام «امکان» ندارد، نداریم. یعنی در کار‌های سیاسی، اقتصادی و... کار نشدنی نداریم.

*‌ دشمن، دشمن است و خوب هم بلد است دشمنی کند. ما خیلی از این‌دست اتفاقات را دیده‌ایم و موضوع فقط به هک‌شدن جایگاه‌های سوخت برنمی‌گردد. اگر در حوزه تکنولوژی و فناوری، چالش برای‌مان ایجاد شود، می‌توانیم با کار مکانیکی و دستی، جلوی ضرر و زیان را بگیریم چرا ما در حوزه دیجیتال و فضای مجازی نباید این‌قدر آمادگی داشته باشیم که اگر سازمان تروریستی یا هکری آمد و آسیبی زد، نتوانیم سریعاً واکنش نشان دهیم و کار را جمع کنیم؟

*‌ اگر فردی که در جایگاه تصمیم‌گیری و مدیریتی قرار می‌گیرد، تخصص، تعهد، وجدان‌کاری و عشق به ایران داشته باشد، خواهیم دید که از دل آن شخص، یک فردی درمی‌آید که مثل سردار قاسم سلیمانی است. یعنی می‌خواهم بگویم اگر مدیر و مدیرانی این مولفه‌ها را داشته باشند و اگر مدیران متعهدی داشتیم، نباید در دو سال، دو بار چنین چالشی برایمان پیش بیاید و در دو سال سیستم سوخت کشور می‌شد.

*‌ اینکه این هک از سوی صهیونیست‌ها بوده و بخواهیم بگوییم به خاطر جنگ اخیر و حمایت ایران از حماس و غزه بوده است، حرفی نادرست است، چون آن‌ها از زمان آغاز به کار جمهوری اسلامی و مخصوصاً شروع جنگ تحمیلی، برای ما برنامه‌های شوم داشتند و از این تفکر دشمن، آسیب‌های متعددی بر ما وارد شده است، مثل ترور دانشمندان ارزشمند کشورمان.

*‌ رویه رژیم صهیونیستی و دشمنان جمهوری اسلامی، ضربه‌زدن به کشور است و چه جنگ در غزه ادامه داشته باشد یا نداشته باشد، آن‌ها به کاری که از پیش از چهار دهه قبل آغاز کردند، ادامه خواهند داد. ما با یک سرویس عریض و طویل و کاربلد، با وظایف خاص به نام موساد مواجه هستیم. این‌ها شدت و عداوت کارشان را بیشتر از گذشته کرده‌اند. این روال کاری، یک برنامه پایدار برای سرویس امنیتی موساد است و معتقدم پس از جنگ اسراییل با حماس، ما چالش‌های بزرگ و جدی‌تر با این سازمان خواهیم داشت و تنها راه مبارزه در کنار به کارگیری افراد متخصص و متعد، ایجاد موازنه وحشت، یعنی همان کاری که آن‌ها انجام می‌دهند، با الگوبرداری از سرباز میهن حاج قاسم سلیمانی است، چون آن‌ها آرامش و آسایش ملت ایران را نمی‌خواهند.