شنیده ها

اخبار ایران و جهان

شنیده ها

اخبار ایران و جهان


طبقه بندی موضوعی

شنیده ها: برگزاری اولین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳ همراه بود واکنش سریع و انتقادات تند کاربران فضای مجازی. استقبال از حرف‌های مصطفی پورمحمدی و تمسخر کاندیداهایی که در دور قبل انصراف داده و این‌بار دوباره شرکت کرده‌اند، از مضامین مشترک واکنش کاربران بود.

در شبکه‌های اجتماعی شوخی و نقد مناظره خیلی زود شروع شد. قبل از مناظره بعضی‌ها با زاکانی شوخی می‌کردند که با تاکسی برقی به صدا و سیما آمده بود در حالی که این تاکسی ها هنوز در تهران دیده نشده‌اند. بعضی هم با سعید جلیلی شوخی می‌کردند که برادرش قائم‌مقام صدا و سیماست. در روزهای گذشته معلوم شده آقای جلیلی به ماشین تیبا علاقه دارد و دست‌کم سه ماشین تیبا با سه پلاک در عکس‌ها شناسایی شده که جلیلی سوار آن‌ها بوده است. یکی از کاربران نظرسنجی گذاشته بود که فکر می‌کنید جلیلی با کدام پلاک به مناظره‌ها خواهد رفت.

تاخیر چهل دقیقه صدا و سیما در شروع مناظره هم مورد انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. برگزاری نماز جماعت و انتشار تصاویری از رئیس جمهور فقید، باعث شد مناظره‌ها با حدود چهل دقیقه تاخیر آغاز شود.

یکی از کاربران با اشاره به درخشش حسین انتظامی در پرسش از نامزدها نوشته ‏«نیم‌ساعت از مناظره بگذره حسین انتظامی بعنوان زامبی میاد تو» عبدالله رمضان زاده هم از شیوه مناظره انتقاد کرده و نوشته «صدا و سیما نمایشنامه راه انداخته نه مناظره»

درخشش قابل انتظار پورمحمدی

صحبت‌های پورمحمدی بیش از سایر نامزدها مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت. تسلط او به خطابه مهمترین نکنه‌ای بود که مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. کاربری به نام موسن نوشته است «‏اگر شرایط اجازه مى‌داد پورمحمدى موقع حرف زد بقیه مثل بازى مافیا دست‌ش رو بالا میاورد این شکلى 👎🏻 مى‌کرد.»

سیاوش اردلان، از مجری‌های بی.بی.سی در توئیتی نوشت که «ظاهرا پزشکیان از پورمحمدی آخوندتر و پورمحمدی از پزشکیان اصلاح‌طلب‌تره».

چرا کسی زاکانی را جدی نمی‌گیرد؟

زاکانی سعی داشت با اهانت به پزشکیان، مانع از طرح انتقادات او علیه جلیلی شود اما پزشکان به او بی‌توجهی می‌کرد. مصطفی فقیهی در این مورد نوشت ‏«چرا رقبای ‎زاکانی هم او را جدی نمی‌گیرند؟ و او هر چه سعی دارد دیگران را درگیر خود کند، کسی تن نمی‌دهد؟ پوششیِ سرخوشی که مردم را کم‌هوش می‌پندارد.»

عباس عبدی هم نوشته «قبلا هم نوشته بودم برخی را برای پاچه‌گیری می‌آورند.» عبدی در توییت دیگری نوشته «‏طرف گفته نمی‌داند آقای پزشکیان چرا نامزد شده. خوب راست میگه. چون اصولاً قادر به فهم بدیهیات هم نیست.»


بیشتر بخوانید: تحلیل گوگل‌ترندز از توجه کاربران اینترنت به نامزد‌های انتخابات؛ پزشکیان در صدر


عبدالناصر همتی قبل از مناظره نوشته بود ‏«انتظار می‌رود که کاندیداها در ‎#مناظره اقتصادی امروز بطور شفاف برنامه عملی خود برای کنترل تورم، رفع کسری بودجه و ناترازی خطرناک بانکی، حل معضل مسکن و نحوه مقابله با مفاسد اقتصادی را بیان کنند؛ البته، نه مانند وعده‌های مناظرات ۱۴۰۰ که هیچکدام تحقق نیافت! به بازیگران اصلی هم توصیه می‌کنم به ‎پوششی ها توجه نکنند.»

حسین سلاح‌ورزی هم با انتقاد از مباحثی که در مناظره‌ها مطرح شده، نوشته است «‏پیام اصلی مناظره امشب تا اینجا: کشور به همان اندازه‌ای که در تربیت سیاستگذار و مدیر ناتوان و عاجز و شکست خورده است، محیط مستعدی برای پرورش و ارتقا پوپولیست‌ها و سطحی‌نگرها بوده!» محمدرضا مهاجر هم نوشته «این مدل برگزاری مناظره خیلی سخته. حتما یه گروه شبانه روز نشستند فکر کردند چطوری می‌تونیم خیلی بد برگزار کنیم؟!»

بسیاری هم به گاف زاکانی اشاره کردند ‏که فرق WHO (سازمان بهداشت جهانی) و WTO (سازمان تجارت جهانی) را نمی‌داند. کامبیز مهدی زاده هم در توییتی نوشته «زاکانی در این دور از رقابت‌ها نقش ماشین کوبنده در شهربازی را بازی می‌کند. خودش هم نمیداند به چه کسی بکوبد و دور خود می‌چرخد.» کاربر دیگری هم نوشته بود «این‌که بعد از زاکانی، نوبت پورمحمدیه، داره کم‌کم حال زاکانی و به هم میزنه.» کاربر دیگری نوشته «‏پزشکیان یه چیزی به زاک گفت توجه نکردیم «کَفَی بالمَرءِ جهلاّ أن یحدثَ بِکُلّ ما سمع» برای فهم جهالت فرد، همین بس که هرچه به‌گوشش می‌رسد، (نفهمیده و نسنجیده) نقل کند.»

بحث درباره اقتصاد ترکیه هم دستمایه شوخی شده. سعید شریعتی نوشته «زاکانی که اسم ترکیه رو آورد قلب قالیباف افتاد تو معده‌ش!» کاربر دیگری هم نوشته «پورمحمدی  باید بگه ترکیه رو چرا از من میپرسید؟ آقای قالیباف و خانوادشون بهتر خبر دارن.»

ارزیابی کلی کاندیداها

کاربری به اسم گریگوری نوشته: «قاضی‌زاده در نقش وکیل رئیسی ظاهر شد و نیم‌نگاهی هم دارد به حفظ صندلی بنیاد در دولت به فرض اصولگرا آینده، قالیباف این بار در نقش لی کوآن یو فرو رفته اما باز هم نتوانسته نقش را خوب دربیاورد، پزشکیان از قبل بهتر اما همچنان انسجام ندارد و ناتوان از تصویرسازی برای جلب اکثریت خاموش. جلیلی تفاوتی با گذشته ندارد بلکه حتی بیشتر درگیر چیز نوشته ها و از خود ابتدا کردن شده، زاکانی در نقش پاچه گیر خوب فرو رفته و در این میان مشغول استفاده از فرصت برای توجیه شهرداری خود است و پورمحمدی در حال ترسیم یک شخصیت فراجناحی اما با این حال ناتوان است از پیاده کردن آن.»

کاربری با نام بهنام اشاره کرد که «تنها دستاورد مورد اشاره قالیباف و زاکانی در زمینه انضباط مالی و مبارزه با فساد، حساب واحد خزانه بود که این هم پروژه ای بود که در دولت و مجلس قبلی انجام شد. طراح پروژه هم دست چپ #پزشکیان نشسته. شما دستاوردت همون تعطیل کردن سامانه شفافیت شهرداریه، به کارهای خودت افتخار کن!» منظور از طراح پروژه خزانه واحد، احمد میدری است که در برنامه پزشکیان با کارشناسان اقتصادی حضور داشت.

رحمان قهرمان‌پور هم نوشت: «نیمه اول با درخشش کوتاه‌مدت پورمحمدی، پیام‌های پیچیده و ‌متعدد زاکانی، سردرگمی پیام‌های قاضی‌زاده، پایین‌تر از حد انتظار ظاهرشدن پزشکیان و تمرکز جلیلی بر پایگاه رای ایدئولوژیک خود همراه بود.»

منبع: رویداد 24