شنیده ها

اخبار ایران و جهان

شنیده ها

اخبار ایران و جهان


طبقه بندی موضوعی

شنیده ها: گرانی لوازم و خدمات به عزاداری‌ها هم رسیده است به طوری که تهیه لوازم و مایحتاج عزاداری حسینی امروز به ده‌ها میلیون تومان سرمایه نیاز دارد.

جلوتر از ایستگاه ۱۵ خرداد متروی تهران، به ناصرخسرو می‌رسید و راسته فروشندگان وسایل سوگواری محرم. با شروع ماه محرم، خیابان ناصرخسرو رنگ و بویی دیگر می‌گیرد و سرتاسر خیابان سیاهپوش است.

در راسته سمت چپ خیابان صد‌ها پرچم سیاه، سرخ و سبز به اهتزاز درآمده‌اند. اکثر مغازه‌های این راسته در ایام ماه محرم و صفر به عرضه انواع لوازم هیئت‌ها و ملزومات ماه محرم مثل لباس تعزیه، پرچم، علامت، پیراهن سیاه و ... می‌پردازند.

عزاداری سالار شهیدان یکی از سنت‌های ملی، مذهبی ایرانیان است که عزاداران این رویداد مهم تاریخی از دیرباز با استفاده از لوازم منحصر به این عزاداری نشان می‌دهند که چرا و چقدر این اتفاق برای شیعیان حائز اهمیت است هرچند به کارگیری لوازم در این مراسم‌ها نسبت به سالیان قبل تغییر کرده، اما با توجه به تغییر در سبک و شیوه زندگی مردم و مدرن‌تر شدن زندگی ها، به کار بردن لوازم عزاداری در این ایام هم کمی تغییر و با نحوه مدرن تری صورت می‌گیرد.

گرانی به بازار لوازم عزاداری در هیئت ها رسید

جنس لوازم مورد نیاز در مراسم‌های عزاداری محرم هر سال جدیدتر و اما گران‌تر می‌شود. این بازار هم مانند سایر بازار‌ها علی رغم اینکه مشتری خود را دارد، اما باز در رکود است. خریداران که عموماً مرد هستند از این مغازه به آن مغازه به دنبال لوازم ارزان‌تر می‌گردند.

جمال یکی از فروشندگان لوازم هیئت‌ها و ملزومات ماه محرم مثل لباس تعزیه، پرچم، علامت، پیراهن سیاه و ... در بازار ناصر خسرو تهران از کاهش فروش این ملزومات در سال جاری نسبت به سالیان گذشته خبر می‌دهد و به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: ماموران خرید هیئت‌ها، به دنبال لوازم و ادوات خاص این عزاداری هستند، اما بودجه هیئت‌ها به خرید این لوازم نمی‌رسد.

این فروشنده ادامه می‌دهد: وقتی پرچم چاپی با توجه به گرانی مواد اولیه نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد و پرچم‌های گلدوزی شده بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد گران شده اند چطور یک هیئت با توجه به سایر مواد مورد نیاز حداقل ۱۰ روز عزاداری، می‌تواند خرید داشته باشد!

این فعال صنفی به گرانی مواد اولیه اشاره و تصریح می‌کند: پرچم کوچک چاپی از ۲۰۰ هزار تومان شروع و تا دو میلیون تومان هم می‌رسد و پرچم‌های گلدوزی شده نیز از ۷۰۰ هزار تومان تا چند ده میلیون تومان در بازار قیمت دارد.

قیمت لوازم هیئت‌های عزاداری

از این فروشنده سراغ قیمت سایر لوازم هیئت‌های عزاداری را گرفتیم و پاسخ داد: زنجیر آهنی که از اصلی‌ترین وسیله در مراسم عزاداری امام حسین است و در بین دسته‌های سینه زنی از آن استفاده می‌شود حدود ۶۰ درصد نسبت به سال گذشته گران شده و سایر ملزومات نیز بنا به مواد مورد نیاز (آهن) در ساخت و تهیه آن با افزایش قیمت چشمگیری مواجه شده است. کف قیمت زنجیره‌های دو ردیف به بالا از ۱۸۰ هزار تومان آغاز و به ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد.

جمال از بازار راکد فروش طبل نیز چنین می‌گوید: طبل یکی از ادواتی است که در حین مراسم‌ها و نوحه خونی‌ها در هیئت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله عموماً از مواد پلاستیکی یا همان طلق استفاده می‌شود که قیمت آن ۱۰۰ درصد گران شده است. کف طبل‌های تهیه شده از پوست نیز به دلیل کمبود و تهیه گران‌تر آن ۵۰ درصد افزایش قیمت نسبت به سال گذشته داشته است.

این فروشنده لوازم هیئت‌ها و ملزومات ماه محرم خاطرنشان می‌کند: طبل از ۷۵۰ هزار تومان تا یک میلیارد تومان در بازار موجود است، اما توان خرید مردم برای حداقل‌های این لوازم نیز بسیار کم شده است.