شنیده ها

اخبار ایران و جهان

شنیده ها

اخبار ایران و جهان


طبقه بندی موضوعی

شنیده ها: رئیس اسبق سازمان محیط زیست تالاب هامون را یک میراث جهانی دانست و گفت: حفاظت از تالاب هامون وظیفه همه دولت‌ها است.

معصوبه ابتکار، رئیس اسبق سازمان محیط زیست در صفحه رسمی خود در توییتر  درباره تالاب هامون و حق آبه هیرمند نوشت: «تالاب هامون میراث جهانی است و حفاظت از آن وظیفه همه دولت‌ها بشمار میاید، علاوه بر کنوانسیون رامسر ، تالاب هامون را در کنگره جهانی سال ۱۳۹۴ به عنوان ذخیره گاه زیست کره ثبت کردیم. تامین حق آبه و احیای هامون چه توسط رودخانه و چه سیلاب به نفع مردم منطقه و هر دو کشور است. »

توئیت ابتکار درباره تامین حق آبه هیرمند/ احیای تالاب هامون به نفع هر دو کشور است

 

محمد درویش، فعال محیط زیست نیز در توییتر خود درباره پرداخت حق‌آبه هیرمند توسط طالبان نوشته است: «دروغ بزرگ طالبان این است که به جای اعلام ظرفیت مخزن سد کجکی و بیش از یک‌میلیارد متر مکعب آبی که در گود زره تخلیه کرده، با بند کوچک کمال‌خان مظلوم‌نمایی می‌کند. چگونه است که برای هامون آب مازاد وجود ندارد، اما برای گود زره وجود دارد؟!»

به گزارش ایسنا، درباره تامین حق‌آبه هیرمند رییس‌جمهور روز گذشته به حاکمان افغانستان اخطار داد. وی در سفر به سیستان و بلوچستان در سخنانی با اشاره به سابقه تاریخی و توافقات و معاهدات ایران و افغانستان درباره حق‌آبه هیرمند تاکید کرد: «می‌خواهم به حاکمان افغانستان عرض کنم که این سخن بنده را مطلب عادی تلقی نکنند، بسیار جدی بگیرند؛ به مسئولین و حاکمان افغانستان اخطار می‌کنم که حق مردم و منطقه سیستان و بلوچستان را سریعا بدهند.»

وی با اشاره به برخی ادعاهای منتشره مبنی بر اینکه سد احداث شده بر روی هیرمند آب چندانی ندارد یا بخشی از آن رسوبات است، تصریح کرد: «باید هر چه سریع‌تر این اجازه به کارشناسان ما داده شود تا این مسئله را بررسی کنند، اگر کارشناسان ما این مطلب را تایید کردند، بسیار خوب اشکال ندارد، در نبودن آب ما بحثی نداریم، اما اگر آب وجود دارد، این حق مردم سیستان و بلوچستان باید داده شود و ما به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم حق مردم ضایع شود.».

ماموریت ویژه‌؛ دیپلماسی برای نجات «هیرمند»

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که اظهارات و مواضع مقامات  جمهوری اسلامی ایران درباره حقابه هیرمند، کاملا قانونی و بر مبنای معاهده هیرمند و شرایط حاکم بر رودخانه و مبتنی بر اظهارنظرهای کارشناسی و فنی مطرح شده و همواره معطوف به احترام به اصل حسن همجواری و رعایت حقوق همسایگی بوده است.

عدم اجرای معاهده و عدم تامین حقابه هیرمند از سوی افغانستان و صدور بیانیه های سیاسی بدون اقدام عملی، به هیچ وجه قابل قبول نیست و جمهوری اسلامی ایران حقوق خود را برای اتخاذ تدابیر لازم محفوظ دانسته و بر مسئولیت کامل افغانستان در این خصوص تاکید دارد.