شنیده ها

اخبار ایران و جهان

شنیده ها

اخبار ایران و جهان


طبقه بندی موضوعی

شنیده ها: رئیس سازمان مدیریت بحران با انتقاد از موانع دریافت کمک‌های بین‌المللی به ایران گفت: حتی از کمک‌های ایرانیان خارج از کشور هم جلوگیری می‌شود که نیاز است سازمان ملل به این موضوع ورود کند تا تفکرات سیاسی از حوزه کمک در بحران کنار گذاشته شود.

به گزارش ایرنا از سازمان مدیریت بحران کشور، مارتین گریفیتس معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشر دوستانه و هیئت همراه با حضور در سازمان مدیریت بحران کشور با محمد حسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور دیدار و گفتگو کرد.

محمد حسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در این نشست گفت: این نگاه باید در دنیا وجود داشته باشد که در هر نقطه از جهان انسانی بر اثر حوادث طبیعی دچار آسیب شد باید با جدیت کمک کنیم تا مشکلات آن منطقه کم شود.

وی افزود: ایران در پنج سال گذشته مخاطرات زیادی را تجربه کرده است که در برخی از این مخاطرات ۲۴ استان از ۳۱ استان کشور درگیر شده و خسارات زیادی را به همراه داشته است.

نامی ضمن یادآوری برخی خسارات وارد شده به مردم و زیرساخت های کشور بر اثر مخاطرات طبیعی در کشور گفت: ایران در زمینه پیشگیری، بازسازی و بازتوانی همچنین مقابله و آمادگی در مدیریت بحران ظرفیت های بسیاری دارد به طور مثال ظرفیت موجود در بازسازی و مقابله در نیروهای مسلح کشور بسیار بالا است و نیروهای مردمی که همیشه در صحنه برای کمک رسانی حضور دارند.

وی اضافه کرد: تلاش بر این است مردم را در دو حوزه سازماندهی و آموزش تقویت کنیم زیرا کمک رسانی داوطلبانه مردم منشا اثرات بسیار زیادی است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: مسئله مهمی که باید به آن توجه شود حوزه پیشگیری از مخاطرات طبیعی یا انسان ساخت است زیرا با انجام پیشگیری مناسب در مقابل مخاطرات طبیعی می توان از جان و مال مردم به شکل مناسب محافظت کرد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران فارغ از هرگونه نگاه سیاسی برای کمک رسانی به نقاط مختلف جهان در زمان وقوع حوادث طبیعی گفت: با توجه به ظرفیت های موجود در ایران در زمینه پیشگیری، بازسازی و بازتوانی می‌توان اقدامات موثری انجام داد.

مارتین گریفیتس معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشر دوستانه در این نشست گفت: به علت تجربه فوق العاده ایران در پیشگیری از سوانح طبیعی به اینجا آمدم زیرا ایران الگوی برجسته در زمینه پیشگیری از سوانح طبیعی است.

وی اظهار داشت: شهریور سال گذشته که سیل گسترده‌ای در پاکستان رخ داد به این منطقه سفر کردم که پس از بررسی علت تخریب‌ها مشخص شد که بر اثر فساد و نبود بودجه ساختمان‌ها بر اساس قوانین و مقررات صحیح ساخته نشده بوده که باعث تخریب‌های گسترده شد، یعنی دقیقا همان علتی که رئیس جمهور ترکیه پس از زلزله در ترکیه اعلام کرد.

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه با بیان اینکه برآورد ترکیه از بازسازی مناطق زلزله زده ۱۰۰ میلیارد دلار است، افزود: مخاطرات طبیعی که در نقاط مختلف جهان فراوانی پیدا کرده نشان دهنده تغییرات اقلیمی است که زندگی همه ما را تحت تاثیر قرار داده است.

گریفیتس اضافه کرد: مسئله فوق العاده در مورد زلزله ترکیه اعزام تعداد زیاد تیم های امداد و نجات به مناطق زلزله زده این کشور بود که حدود ۱۶۰ هزار فرد متخصص امداد و نجات به این کشور اعزام شدند که ایران هم بخش مهمی از این شبکه امداد رسانی در کشور ترکیه بود.

وی ادامه داد: بسیاری از دولت‌ها از سراسر جهان وعده دادند که در موضوعات پیشگیری و تاب‌آوری در مقابل مخاطرات طبیعی کمک کنند تا در مناطقی از جهان که بیشتر تحت تاثیر این حوادث هستند، هزینه شود.

معاون دبیرکل سازمان ملل افزود: بسیار تعجب کردم که در ایران هیچ کمکی برای پیشگیری و تاب‌آوری در مقابل مخاطرات طبیعی از مجامع بین‌المللی دریافت نشده است که تلاش می‌کنیم این مشکل برطرف شود.

گریفیتس با بیان اینکه باید از علم برای آمادگی و نوع واکنش در برابر بحران طبیعی استفاده شود، گفت: نوع سازه‌ها و ساختمان‌ها باید مستحکم‌تر شوند زیرا این تغییرات اقلیمی با مناقشات انسانی متفاوت است و بهترین گزینه استفاده از علم برای مقابله با آن است.

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۲/۰۲/۱۷