شنیده ها

اخبار ایران و جهان

شنیده ها

اخبار ایران و جهان


طبقه بندی موضوعی

تینا رضاسلطانی:  بارندگی یا بارش، فرایندی است که طی آن بخار آب تحت شرایط جوی متراکم شده و به صورت مایع یا جامد بر اثر نیروی گرانش زمین بر سطح زمین ببارد.

شکل‌های اصلی بارندگی شامل نم نم باران، باران، برف و باران، برف و تگرگ است.

گزارش هواشناسی از میزان بارش در استان‌های مختلف:

بر اساس اطلاعات سازمان هواشناسی طی هفت روز منتهی به بیست‌وهفتم بهمن‌ 1402، به‌طور میانگین ۱۵.۸ میلی‌متر بارش در کشور ثبت شد و بیشتر کلان‌شهرها افزایش بارش را نسبت به بلندمدت تجربه کردند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، با استناد به نقشه‌ها و مدل‌های هواشناسی اعلام شد؛ در بهمن بین ۲۰ تا ۳۰ توده هوای سرد از اوراسیا وارد کشور شده و  دما به زیر نرمال کاهش یافته و بیشتر نقاط کشور سرما را به‌طور کامل حس کردند، این سرما با بارش برف همراه بوده است، به طوری که براساس داده‌های وزارت راه شهرسازی، پژوهشکده اقلیم‌شناسی و تغییر اقلیم پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، جدیدترین نقشه‌های پیش‌بینی فصلی بارش کشور بر مبنای نقشه‌های احتمالاتی از نیمه دوم بهمن سال ۱۴۰۲ تا نیمه نخست تیر سال ۱۴۰۳، از احتمال وقوع بارش فراتر از نرمال طی نیمه بهمن، حکایت دارد.

به این ترتیب، براساس اطلاعات سازمان هواشناسی طی هفت روز منتهی به بیست‌وهفتم بهمن به‌طور میانگین ۱۵.۸ میلی‌متر بارش در کشور ثبت شده این در حالی است که میانگین بلندمدت طی این بازه زمانی ۸.۵ میلی‌متر است بنابراین کشور ۸۵.۶ درصد بارش بیشتر دریافت کرده است. طی ماه جاری منتهی به بیست و هفتم بهمن‌، ۳۲.۳ میلی‌متر میانگین بارش کشور بود، اما این میزان برای بلند مدت ۳۳.۶ میلی‌متر بوده است که کاهش ۳.۹ درصدی را نشان می‌دهد.

لازم است بدانیم که از ابتدای فصل جاری تا بیست‌وهفتم بهمن‌ماه، کشور به‌طور میانگین ۴۳.۳ میلی‌متر بارش دریافت کرده است، اما این میزان در بلندمدت ۶۶ درصد است بنابراین بارش ۳۴.۳ درصد از بلندمدت کمتر است.

همچنین از ابتدای سال جاری تا بیست‌وهفتم بهمن‌، به‌طور میانگین ۷۶.۷ میلی‌متر بارش در ایران به ثبت رسیده است که این میزان برای بلندمدت ۱۲۵ میلی‌متر است بنابراین طی این مدت کشور ۳۸.۷ درصد کمتر بارش دریافت کرده است

.بیشترین میزان بارش در استان ها:

بر اساس اطلاعات سازمان هواشناسی طی هفت روز به‌طور میانگین ۶.۴ میلیمتر بارش در کشور ثبت شده این در حالیست که میانگین بلندمدت طی این بازه زمانی ۹ میلیمتر است

به گزارش سلام نو به نقل از ایسنا، بر اساس اطلاعات سازمان هواشناسی طی هفت روز به‌طور میانگین ۶.۴ میلیمتر بارش در کشور ثبت شده این در حالیست که میانگین بلندمدت طی این بازه زمانی ۹ میلیمتر است

بر اساس اطلاعات سازمان هواشناسی با وجود افزایش بارندگی طی روزهای اخیر، کشور همچنان با کاهش بارش بیش از ۴۳ درصدی نسبت به شرایط نرمال روبروست.

ایران در حال سپری کردن چهارمین سال خشکسالی است و در سال آبی 1402 (ابتدای مهرماه) تاکنون بارش‌ چندانی را ثبت نکرده است. بر اساس اطلاعات سازمان هواشناسی طی هفت روز منتهی به ۱۴ بهمن‌ماه به‌طور میانگین ۶.۴ میلیمتر بارش در کشور ثبت شده این در حالیست که میانگین بلندمدت طی این بازه زمانی ۹ میلیمتر است بنابراین کشور ۲۸.۷ میلیمتر بارش کمتر دریافت کرده است.

طی ماه جاری منتهی به ۱۴ بهمن‌ماه، ۱۶ میلیمتر میانگین بارش کشور بود اما این میزان برای بلند مدت ۱۶.۲ میلیمتر بوده است که کاهش ۰.۲ میلیمتری را نشان می‌دهد.

از ابتدای فصل جاری تا ۱۴ بهمن‌ماه، کشور به‌طور میانگین ۲۷.۱ میلیمتر بارش دریافت کرده است اما این میزان در بلندمدت ۴۸.۶ است بنابراین تفاوت ۴۴.۳ میلیمتری با بلندمدت دارد.

از ابتدای سال جاری تا ۱۴ بهمن‌ماه، به‌طور میانگین ۶۰.۴ میلیمتر بارش در ایران به ثبت رسیده است که این میزان برای بلندمدت ۱۰۷.۷ میلیمتر است بنابراین طی این مدت کشور ۴۳.۹ میلیمتر کمتر بارش دریافت کرده است.

طی این مدت تنها چهار استان بارش‌های بیش از نرمال دریافت کرده‌اند. اردبیل طی سال جاری به‌طور میانگین ۱۲۴.۳ میلیمتر بارش دریافت کرده است که این آمار در بلندمدت ۱۱۸.۷ است بنابراین این استان افزایش ۵.۶ میلیمتری بارش را تجربه کرده است.

خراسان شمالی نیز طی سال جاری منتهی به ۱۴ بهمن‌ماه به‌طور میانگین ۹۱ میلیمتر بارش داشته است که نسبت به میانگین ۸۷.۷ میلیمتری بارش طی بلندمدت، ۳.۳ میلیمتر بارندگی بیشتری را دریافت کرده است.

گلستان طی این مدت ۲۰۸.۲ میلیمتر بارش دریافت کرده است. میانگین بارش ثبت شده برای این استان در بلندمدت ۱۹۰.۶ میلیمتر است که افزایش ۱۷.۶ میلیمتری بارش را نشان می‌دهد.

مازندران نیز از ابتدای سال جاری تا ۱۴ بهمن‌ماه به‌طور میانگین ۳۰۳.۹ میلیمتر بارندگی داشته است که در مقایسه با بارش۳۰۱.۶ میلیمتری بلند مدت، افزایش ۲.۴ میلیمتری بارش را به ثبت رسانده است.

از سوی دیگر استانی که کمترین بارش را نسبت به شرایط نرمال ثبت کرده، کهگیلویه و بویر احمد است. این استان در حالی طی سال جاری ۲۱۷.۲ میلیمتر بارش را ثبت کرده که این میزان در بلند مدت ۴۰۴.۹ میلیمتر بود.