شنیده ها

اخبار ایران و جهان

شنیده ها

اخبار ایران و جهان


طبقه بندی موضوعی

هشدار مدیریت بحران درباره سیل های ویرانگر

چهارشنبه, ۵ مرداد ۱۴۰۱، ۱۲:۴۴ ب.ظ

شنیده ها: روز جمعه گذشته بود که وقوع سیلاب در استهبان استان فارس منجر به مرگ ۲۲ تن شد. سیلی که به گفته رئیس سازمان مدیریت بحران کشور پیش‌بینی شده و حتی درباره آن هشدار هم داده شده بود، اما با توجه به آسمان آفتابی محل وقوع سیل، کسی هشدارها را جدی نگرفته و باور نکرده بود که ممکن است، سیلی در این منطقه جاری شود. حالا باز هم هواشناسی هشداری جدید صادر و نسبت به تشدید فعالیت رگبارهای موسمی و وقوع رگبار و رعدوبرق شدید و رخداد سیلاب در جنوب کشور هشداری قرمز داده است.

هشداری که بالاترین سطح هشدار است و در آن پیش‌بینی می‌شود که یک پدیده جوی خسارت‌های وسیعی به دنبال داشته باشد. بر اساس پیش‌بینی هواشناسی فعالیت رگبارهای موسمی و رگبار و رعد و برق شدید توام با وزش باد شدید و رخداد سیلاب روز سه‌شنبه سیستان و بلوچستان، کرمان، شرق و شمال هرمزگان را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد و در روز چهارشنبه نیز سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و نیمه جنوبی فارس را متاثر از خود خواهد کرد.

به گزارش آرمان ملی، همچنین فعالیت این سامانه در روز پنج‌شنبه در کرمان، دامنه و ارتفاعات در سیستان و بلوچستان و نیمه جنوبی فارس پیش‌بینی شده است. پیش‌بینی هواشناسی البته صرفا محدود به همین چهار استان نیز و با سطح هشداری پایین‌تر یعنی نارنجی و زرد برای چند استان نیمه شمالی و غربی کشور از جمله تهران، خوزستان، کرمانشاه، ایلام، سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، البرز، یزد، قزوین، قم و... نیز پیش‌بینی شده است. در همین راستا مدیریت بحران استان تهران نیز هشدارهایی را به شهروندان تهران ارائه و با توجه به احتمال بالا آمدن آب رودخانه‌ها از مردم خواسته بود که از توقف در حاشیه رودخانه‌ها پرهیز کنند.

با سیل تفریح نکنید

بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی احتمال بالا آمدن آب رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها، از روز چهارشنبه پنج مردادماه تا اواخر وقت جمعه 7 مردادماه 1401 در استان تهران وجود دارد و وقوع رگبار باران، رعد و برق و احتمال بارش تگرگ در ارتفاعات شمال شرقی به ویژه نیمه شمالی و ارتفاعات و مناطق مستعد بارش پیش بینی شده است. سیل پیش‌بینی شده اما در مناطقی از 4استان جنوبی کشور رخ داده است، سیلی که تصاویری از آن نیز در فضای مجازی منتشر شده و نشان می‌دهد که مردم همچنان توجه چندانی به سیل و مخاطرات آن ندارند تا جایی که برای تصویربرداری از آن تا لبه دیواره سیل‌بند نیز رفته‌اند. این قبیل اقدامات نشان می‌دهد که برخی از مردم قدرت سیلاب را دست‌کم گرفته‌اند و همین امر نیز سبب غافلگیری آنان در برابر حادثه‌ای می‌شود که بر خلاف زلزله قابل پیش‌بینی است. در جریان جاری شدن سیل در برخی از نقاط چهار استان سیستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان و کرمان از روز گذشته تا کنون به 304 نفر امدادرسانی شده و 103 نفر نیز اسکان اضطراری داده شدند. همچنین یک نفر به مرکز درمانی منتقل شده و خوشبختانه تاکنون مورد مفقودی یا فوتی گزارش نشده است.

توجه به آموزش همگانی

اما دلیل جدی گرفته نشدن سیل از سوی برخی از مردم چیست؟ پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر کشورمان در این‌باره می‌گوید: «متأسفانه بسیاری از افرادی که در حوادثی چون سیل آسیب می‌بینند افرادی‌اند که با حوادث آشنایی ندارند. بنابراین با توجه به وظایف جمعیت هلال احمر در حوزه آموزش و تاب‌آوری جامعه، موضوع آموزش همگانی موضوع بسیار مهم و اولویت‌داری است که باید بیش از بیش برای آن برنامه‌ریزی شود.» در همین راستا نیز مهدی ولی‌پور، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در گفت‌وگو با ایسنا درباره نحوه مواجهه با سیل و آبگرفتگی گفت: آمادگی در برابر سیلاب نیازمند این است که اطلاعاتی در این خصوص داشته باشیم. باید بدانیم که حین وقوع سیل با چه نوع از حادثه‌ای طرف هستیم و باید برای کاهش خسارت‌های ناشی از آن و حفظ جان و مال خود چه کنیم. وی ادامه داد: اولین نکته‌ای که اغلب از سوی سازمان‌های امدادی و افراد فعال در حوزه حادثه و ایمنی ذکر می‌شود، توقف نکردن در حاشیه رودخانه‌ و مسیل‌هاست، با این وجود همچنان شاهدیم که برخی با این تصور که با خودرو می‌توانند از سیلاب عبور کنند یا به سرعت خود را از محل نجات دهند در این محدوده توقف می‌کنند. باید بدانید که جریان آب با ارتفاعی تا مچ پا، گاهی توانایی جابه‌جایی یک خودروی سواری را هم دارد. برخی هم تصور می‌کنند که چون خودرویشان آفرود یا کمک‌دار است، می‌توانند از سیل عبور کنند. این‌ها تصورات غلطی است که متأسفانه می‌تواند به قیمت جان افرادی تمام شود که چنین باوری داشته و هنگام سیل رفتاری غلط از خود بروز می‌دهند. رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه باید حتما آخرین اخبار در خصوص وقوع سیلاب را از رسانه‌ملی و خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها دنبال کرد گفت: لازم نیست برای اطلاع از اخبار مربوط به سیل حتما در محل حاضر شویم. اگر در خصوص وقوع سیلاب اطلاع و آگاهی داشته باشیم بیشتر برای مقابله با آن آماده خواهیم بود. وی با اشاره به اینکه گاهی نیاز است به صورت اضطراری خانه و محلی که در آن حضور داریم تخلیه شود گفت: 15سانتی‌متر آب در حال حرکت تعادل انسان را بر هم می‌زند، ‌ به این دلیل است که با این وجود که تصور می‌کنیم جریان آب تاثیری بر حرکت ما ندارد اما گاهی در برابر سیلاب ناتوان می‌شویم. در شرایط تخلیه محل زندگی نیز حتما باید با نیروهای امدادی همکاری لازم را انجام دهیم تا با سرعت بیشتری اقدامات لازم انجام شود. همچنین در این زمان باید ورود و خروج کودکان از خانه کنترل شود تا اگر هشداری اعلام شد بتوان محل حضور کودکان را مدیریت کرد تا در مسیر وقوع سیلاب حضور نداشته باشند.

از سیل فیلم و عکس نگیرید

ولی‌پور با تاکید بر اینکه باید از تماشای سیل و رودخانه‌های خروشان پرهیز شود گفت: دیده می‌شود که برخی به تماشای رودخانه‌های خروشان می‌پردازند و حتی به آن نزدیک می‌شوند تا از محل فیلمبرداری کنند. این اقدام جان آدم‌ها را به خطر می‌اندازد و گاهی با شدید شدن سیلاب، خود آنان نیز در جریان آب گرفتار می‌شوند. متأسفانه چندسال پیش فردی که در حال انداختن عکس سلفی با سیل بود، به داخل آب افتاده و جان خود را از دست داد. ولی‌پور با بیان اینکه خودروها در برابر سیلاب ایمنی ایجاد نمی‌کنند، گفت: برخی تصور می‌کنند که اگر با خودرو در مسیر سیل حرکت کنند می‌توانند خود را نجات دهند و به راحتی عبور کنند. در واقع تصور می‌کنند چون به صورت مستقیم با آب در تماس نیستند، سیل این قدرت را ندارد که خودرو آن‌ها را جابه‌جا کند؛ این در حالی است که حدود 30سانتی‌متر آب اغلب خودروها را شناور می‌کند و حدود 60سانتی‌متر آب می‌تواند اغلب خودروها را با خود ببرد. همچنین حدود 15سانتی‌متر آب می‌تواند حرکت خودرو را مختل کند و موجب متوقف شدن آن شود. به همین دلیل با خودرو نیز باید از آب‌های در حال حرکت دوری کرد. رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: اگر در محلی حضور داشتیم که امکان وقوع سیلاب وجود داشت و راه فراری نبود حتما باید به نواحی مرتفع‌تر برویم تا در مسیر سیلاب نباشیم. وی با بیان اینکه معمولا در سیلاب‌های این فصل بیشتر شاهد آسیب‌های انسانی هستیم که اغلب به دلیل توجه کافی نداشتن به هشدارهاست اظهار کرد: باید بیش از پیش به توصیه‌ها و هشدار‌ها در رابطه با سیلاب توجه کرد.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱/۰۵/۰۵
شنیده ها